
Talvisodan päättymisestä tuli torstaina 13. maaliskuuta kuluneeksi 85 vuotta. Vuosipäivän muistoksi Laitilan hautausmaalla laskettiin seppeleet sankarihaudalle sekä Karjalaan jääneiden muistomerkille.
Kello 11 alkaneessa tilaisuudessa puhunut Laitilan seurakunnan kirkkoherra Petri Laitinen muistutti, että Suomen ja Neuvostoliiton välinen rauhansopimus astui voimaan 13.3.1940 kello 11 – historiallisia hetkiä elettiin siis lähes samalla kellonlyömällä 85 vuotta sitten.
”Suomen ja Neuvostoliiton välinen rauhansopimus astui voimaan 13.3.1940 kello 11.”
KAIKKIEN Suomen luterilaisten, ortodoksisten ja katolisten kirkkojen kirkonkelloja soitettiin torstaina kello 11. Kirkonkellojen jälkeen Laitilan hautausmaalla kajahteli Jukka Vehmaksen trumpetinsoitto. Hän myös säesti, kun yleisö ja kirkkokuorolaiset lauloivat yhdessä virren.
Kunniavartiossa sankarihaudalla olivat Jussi Perkkola sekä Kai Sainio.

Sankarihaudalle Laitilan Patria-killan, Laitilan kaupungin ja seurakunnan seppeleen laskivat Eero Uusikartano ja Raimo Syrjälä. Karjalaan jääneiden muistomerkille Laitilan Karjalaseuran, Laitilan kaupungin ja seurakunnan seppeleen laskivat Kari Kesäläinen ja Mirja Palttila.