Kaukolämmön jakelukeskeytys Laitilassa Varppeen alueella torstaina

0
Keskuskadun alla kulkevien putkien remontti alkoi huhtikuussa. Putkiremontti kestää koko kesän.

Laitilan Lämpö keskeyttää lämmönjakelun kaukolämpöverkon rakennustöiden vuoksi torstaina 15. toukokuuta kello 8 – 16 Varppeen (Hinnerjoentie, Keskuskatu, Männistönkuja, Pähkinäpolku, Varppeentie ja Vainio-Eerolantie) alueella Laitilassa.

Rakennustöiden vuoksi kiinteistöistä katkeaa tilapäisesti lämpimän käyttöveden saanti ja lämmitys, kylmän veden jakelu toimii katkon aikana normaalisti.

Laitilan Lämpö kertoo tiedotteessaan, että kaukolämpöverkon rakennustöiden tavoitteena on parantaa alueen kaukolämmön toimitusvarmuutta ja energiatehokkuutta. Kyseessä on uuden kaukolämpölinjan rakentaminen asutusalueelle.

– Pyrimme pitämään keskeytykset mahdollisimman lyhyinä. Pahoittelemme aiheuttamaamme häiriötä ja kiitämme kärsivällisyydestä työn aikana, Laitilan Lämpö tiedottaa.