
– Tammikuussa Pyhärannassa oli tulevaisuustyöpaja, jossa oli paljon osallistujia ja syntyi hienoja ideoita. Se sai minut innostumaan, että pitäähän tällainen tilaisuus järjestää Laitilassakin, Laitilan-Pyhärannan Yrittäjien puheenjohtaja Tiina Kontra kertoo.
Laitilan tulevaisuustyöpaja järjestetään keskiviikkona 7.5. kello 17 alkaen kaupungintalolla. Tilaisuuteen toivotaan yrittäjiä sekä yritysten edustajia.
– Suuryrityksillähän on paljonkin tarpeita. Ne kannattaa tuoda nyt esille, Kontra vetoaa.
Tilaisuudessa ovat mukana Laitilan kaupungin edustajina kaupunginjohtaja Lauri Kattelus , elinvoimapäällikkö Juha-Matti Päivölä ja työllisyys- ja maahanmuuttopäällikkö Eila Pappila, Ukipoliksesta projektipäälliköt Mirja Junkola, Jaana Malmberg, Kim Narmala ja Minna Vainio sekä Leader Ravakan hankeasiantuntija Heidi Jaakkola. He alustavat keskustelua, ja sitten osallistujat jaetaan ryhmiin.
– Keskustelussa haetaan ihan oikeita, konkreettisia ideoita, ei mitään tulevaisuuden haaveiden maalaamista, Kontra sanoo.
Työpajassa ryhmille jaetaan tehtäväkortteja, joiden pohjalta ideointi saadaan käyntiin. Mietittäväksi tulevat muun muassa sellaiset aiheet kuin Laitilan elinvoiman kehittäminen, kaupungin vetovoima kulttuurin, matkailun ja ruoan näkökulmasta sekä keskustan elävöittäminen.
Pyhärannan tulevaisuustyöpajassa mietittiin muun muassa, miten tyhjät tilat saataisiin käyttöön. Matkailun osalta työpajoissa pohdittiin tuotteistamista ja toivottiin yhteistyötä yritysten ja kuntien kesken.
Pyhärannassa tilaisuus sai yrittäjiltä positiivista palautetta: ”Lisää tällaista”, kommentoivat useat osallistujat työpajojen antia.
– Nyt on hyvä hetki tuoda omat ajatukset esiin ja vaikuttaa, Kontra rohkaisee.
Tilaisuuteen voi ilmoittautua mukaan laittamalla sähköpostia osoitteeseen laitilan-pyharannan@yrittajat.fi