Ensi viikolla Laitilassa ja Pyhärannassa asfalttityöt jatkuvat Väkkäräntiellä ja Meritiellä, Varsinais-Suomen ely-keskus tiedottaa. Meritiellä ja Ylikylässä jatkuvat myös valmistelutyöt. Rantatiellä asfalttia on kokonaan poistettu Reilasta Voiluodolle. Asfaltoinnin valmistelutyöt jatkuvat ensi viikolla Rantatien työmaalla.
Asfalttityöt ajoittuvat pääosin päivä- ja ilta-aikaan.
– Matkantekoon ja mahdollisiin viivästyksiin on hyvä varata riittävästi aikaa, ja tarvittaessa suosia vaihtoehtoisia reittejä, ely-keskus tiedottaa.
Töiden aikana ajoradan toinen ajokaista joudutaan sulkemaan liikenteeltä, ja liikenteen käytössä on yksi ajokaista. Liikenne pysäytetään työkohteissa kummastakin suunnasta vuorotellen.
– Työmaiden läheisyydessä on tärkeää olla tarkkaavainen, noudattaa alennettuja nopeusrajoituksia sekä säilyttää riittävä turvaväli edellä ajaviin.
Päällystämisen jälkeisillä viikoilla tehdään vielä tiemerkintä- ja muita viimeistelytöitä, ennen kuin kohde on kokonaisuudessaan valmis ja nopeusrajoitukset voidaan palauttaa normaaleiksi.