Minä (80-v.) olin asioimassa kaupassa siten kuin monta kertaa ennenkin, mutta nyt kun olin maksamassa automaattikassalla, maksu estettiin.
mainos
Huomasin, että lähistöllä olevalla henkilökuntaihmisellä oli sormet tässä pelissä ja kohta tulikin henkilökuntaihminen, joka tutki ostoskuittia ja halusi nähdä, olenko ostanut sipulin. Kun sanoin kyllä, niin tarkastaja halusi nähdä, onko se totta.
Tarkastaja sai nähdä sipulin, oli tyytyväinen ja lähti, mutta unohti toivottaa hyvää päivän jatkoa, eikä myöskään kertonut oudon toimintansa syytä.
Jonkun kannattaisi vielä mietiskellä, oliko toimintatapa hyvä, sillä rehelliset ihmiset eivät tykkää tällaisesta kohtelusta.
mainos
Kaupanvaihtaja
Tämä on ihan yleinen käytäntö itsepalvelukassoilla. Satunnaistarkastuksia tulee ja helpommin vielä niille jotka ovat ostaneet edullisen punnittava tuotteen.
Kommenttien lisääminen on estetty.