
TS/Jenna Westerlund
Viikko sitten kovan lyönnin kasvoihinsa saanut sieppari toivoo pääsevänsä takaisin pelikentille vielä tämän kesän aikana.
Jussittarien ja Jyskeen välinen naisten Superpesis-ottelu 8. kesäkuuta Seinäjoella jäi varmasti monen katsojan mieleen. Kotijoukkue oli viemässä ottelun nimiinsä selvin lukemin, mutta ottelun jälkeen päällimmäisenä ei ollut mielessä voitto, vaan kentällä tapahtunut onnettomuus.
Jyskeessä lainalla pelaava Iida Piirainen, 20, oli tavanomaiseen tapaan tulossa lyöntiä vastaan siepparin tontilla, kun kova lyönti osui suoraan hänen kasvoihinsa. Ottelu keskeytettiin välittömästi ja Piirainen kuljetettiin ambulanssilla jatkohoitoon. Tuloksena oli kaksi murtumakohtaa leuassa.
Joukkue tiedotti seuraavana päivänä Piiraisen voivan tilanteeseen nähden hyvin hänelle tehdyn operaation jälkeen. Seuraavana lauantaina Jyskeen kohdattua Kirittäret kotikentällään oli Piirainen jo katsomassa ottelua Laitilassa.
– Pääsin kotiin tiistaina 10. kesäkuuta ja menin kotiin Nurmoon toipumaan. Menin heti kotiin päästyäni katsomaan pikkusiskoni peliä ja Jyskeen pelit katsoin Ruudusta, kunnes lauantaina olin Laitilassa, Piirainen kertoo Turun Sanomille.
Piiraisen paluuaikataulu ei ole selvillä, mutta hänellä itsellään on suuri toive.
– Toivottavasti pääsen mukaan vielä tämän kauden aikana.
Tällä hetkellä pelaaja kertoo voivansa hyvin. Aamuisin kivut ovat pahimmat, mutta päivisin kiputiloja ei juuri ole.
– Selvisin yhdellä isolla leikkauksella, jossa leuka siirrettiin paikoilleen ja murtumakohtiin laitettiin metallia.
Piirainen kertoo olleensa aina tietoinen siitä, että loukkaantumisia voi sattua otteluiden ja harjoitusten aikana etenkin, kun pelipaikka on etukentällä. Viime kesänä Itä–Länsi-ottelun yhteydessä järjestetyssä tapahtumassa neljän naispelaajan lyönnin nopeus oli yli 150 kilometriä tunnissa.
– Harjoituksissa on pelko välillä saattanut tulla, mutta pelitilanteessa en ole ikinä pelännyt, Piirainen sanoo.
Loukkaantumistilanteen Piirainen kertoo muistavansa tarkasti. Sen sijaan hän ei pystynyt tapahtumahetkellä ajattelemaan, menikö jokin paikka rikki.
– Kipu oli niin suuri, ja menin paniikkiin.
Piirainen kertoo saaneensa paljon viestejä, jotka auttavat häntä eteenpäin.
– Haluan kiittää kaikista tsempeistä, sillä jokainen pienikin muistaminen on helpottanut kipuja ja tuonut parempaa fiilistä.
Tapahtuneen jälkeen jo vuosia vellonut keskustelu pelaajien turvallisuudesta sai uutta ilmaa siipiensä alle. Lajipiireissä on muun muassa pitkään puhuttu siitä, voisivatko etenkin siepparina pelaavat käyttää kypärässään jonkinlaista verkkoa tai visiiriä.
Muutamia tällaisia virityksiä on nähty, mutta esimerkiksi jääkiekkokypärän tapaisen verkon siirtäminen pesäpallossa käytettävään kypärään vaatii erikoisluvan.
Pesäpalloliiton toiminnanjohtajan Miika Rantatorikan mukaan kasvojen suojaamiseen toivotaan ratkaisua monesta suunnasta, mutta erilaiset kypärät pitää testata turvallisiksi ja käyttöönsä sopiviksi.
Kasvoja suojaavia kypäriä ei ole vielä testattu. Jos tavallisiin kypäriin tekee itse muutoksia, niihin täytyy hakea lupa Pesäpalloliitolta.