Sanni Artiola
Lauantaina Laitilan lukion uudet ylioppilaat saivat lakkinsa. Juhla alkoi perinteisesti Suvivirrellä, jonka jälkeen Susan Villa toivotti kaikki tervetulleeksi.
Tervetulopuheen jälkeen kuultiin kaksi musiikkiesitystä, jonka jälkeen puheenvuoron sai vuoden 1975 riemuylioppilas Osmo Eerola. Hän aloitti kertomalla, että viisikymmentä vuotta sitten sää ei suosinut lakkiaisia.
— Silloin valmistui 43 ylioppilasta, joista tänään on täällä juhlimassa 21, Eerola kertoo.
Eerola käsitteli puheessaan ylisukupolvisuutta ja koulutuksen historiaa paikkakunnalla. Hän muisteli myös oman aikansa koulunkäyntiä.
— Meidän kohdallemme osui lukiosiiven valmistuminen, jossa opettajilla oli omat nimikkoluokat. Kouluruoka kehittyi maukkaammaksi tai sitten ruokahaluni kasvoi, Eerola veistelee.
Hän painotti, että vaikka ajat ovat muuttuneet, lukiosta saadut eväät kantavat edelleen.
— Parhaat opettajat jäivät mieleen esikuvina. Vaikka elämme epävakaita aikoja, voin riemuylioppilaan elämänkokemuksella sanoa, että te kyllä selviätte. Luottakaa itseenne ja tulevaisuuteen. Kantakaa lakkianne ylpeästi, olette sen ansainneet.
Rehtori Kimmo Jalonen taas korosti puheessaan, ettei menestys riipu lukion koosta tai todistuksen keskiarvosta.
— Koulutustaso on laskussa ja koulutetuin ikäluokka ovat vuonna 1978 syntyneet, Jalonen sanoo.
Hän heittääkin haasteen tuoreille ylioppilaille.
— Olkaa te ikäluokka, joka katkaisee tämän kehityksen. Katsotaan, että te olette koulutetuin ikäluokka 50 vuoden päästä, hän kannustaa.
Puheen jälkeen ylioppilaille jaettiin todistukset ja lakit, jotka juhlallisesti painettiin päähän yhtä aikaa. Puheen piti vielä tuore ylioppilas Aino Marttila. Hän kiitti opettajien lisäksi keittäjiä ja siivoojia.
— Ei ole tarvinnut kärsiä nälkäkiukusta ja oppiympäristö on pysynyt siistinä, Marttila suitsuttaa.
Marttila viittasi myös opiskelun aikana tapahtuneisiin muutoksiin, kuten tekoälyn käyttöön.
— Chat GPT:ltä on kysytty apua tehtävissä, mutta se ei osaa kaikkea eikä korvaa kaikkea, ja tällöin kavereiden tärkeys korostuu. Kun yhdessä tehdään tehtäviä, toinen voi auttaa. Jos kumpikaan ei osaa, voi itkeä yhdessä ja miettiä, miten pärjää tulevaisuudessa.
Hän kannusti katsomaan tulevaisuuteen pienin askelin.
— Unelmia ei voi saavuttaa ilman kovaa työtä ja itsekuria. Omasta hyvinvoinnista on silti pidettävä huolta ja oltava itselle armollinen.
Juhla päättyi Gaudeamus igituriin, jonka aikana tuoreet ylioppilaat siirtyivät koulun sisäpihalle onniteltaviksi.
— On kiva ja helpottunut fiilis, kuvailee tunnelmia Silja Boström.
Hän on hakenut Turun ammattikorkeakouluun sairaanhoitajaksi ja ensihoitajaksi.
— Tämä on iso välietappi ja saavutus, jonka kautta jatketaan. Olen ylpeä pienestä tytöstäni, kehuu Boströmin äiti Maija Palmu.
— Kova työ on tehty, mutta tästä opiskelut vasta alkavat, Boströmin isoisä Pekka Palmu komppaa.