Pyhärannassa hevosten kimppuun käyneelle karhulle annettiin karkotuspäätös

0
Kalle (vas.) joutui sunnuntaina karhun hyökkäyksen kohteeksi. Laumakaveri Miinakaan ei säilynyt vammoitta, ja se joutuu jättämään keskiviikon ravilähdön välistä. Kuva: Leila Paadar

Pyhärannassa liikkunut karhu pyritään häätämään väljemmille alueille pois asutuksen lähistöltä. Poliisi muistuttaa tiedotteessaan, että karhua ei missään tapauksessa tule lähestyä.

Hätäkeskukseen ilmoitettiin myöhään sunnuntai-iltana, että karhu olisi mahdollisesti käynyt laitumella olleen hevosen päälle Pyhärannassa. Tapahtumapaikalla jälkien ja hevosen vammojen perusteella selvisi, että todennäköisesti karhu on yrittänyt raadella laitumella ollutta hevosta. Hevonen on saanut tilanteen jälkeen eläinlääkärin hoitoa.

Lisäksi tiistain vastaisena yönä poliisille ilmoitettiin Pyhärannassa asutuksen lähistöllä mahdollisesti liikkuneesta isosta eläimestä.

Suurpedon hakeutumista ihmisasutukseen ja sen lähelle voidaan pitää potentiaalisesti vaarallisena tilanteena. Poliisi on antanut eilen maanantaina Laitilan riistanhoitoyhdistykselle määräyksen karkottaa asuinympäristön lähistöllä mahdollisesti liikkuva karhu.

Kaikkiruokaisena ja älykkäänä eläimenä karhu saattaa hyvinkin hakeutua kompostien, roskisten, ruuanjätteiden, eläinten ruokien, rehujen ja kotieläinten äärelle. Karhu pyritään häätämään väljemmille alueille, jotta yllättävältä ja mahdollisesti vaaraa aiheuttavalta kohtaamiselta ihmisen kanssa suinkin vältyttäisiin.

Poliisi muistuttaa tiedotteessaan, että eläin on paras jättää omiin oloihinsa. Ihmisasutuksen lähellä tapahtuvasta kohtaamisesta on aina syytä ilmoittaa hätäkeskukseen.

Lue lisää: Karhu hyökkäsi laitumelle Pyhärannassa – Kaksi hevosta loukkaantui