Tunnettu Ylen musiikkitoimittaja Crusell-seuran johtoon – Uusi festivaalijohtaja on väitellyt Berhnhard Crusellista

    0
    - Olen aina ihaillut Uudenkaupungin asukkaiden ja yritysten kulttuuritahtoa. Paikallisten ansiosta Crusell-viikkoa on järjestetty kohta viidenkymmenen vuoden ajan. Olen innoissani päästessäni Uuteenkaupunkiin oppimaan tällaista asennetta ja ammattitaitoa, Janne Palkisto kertoo Crusell-seuran tiedotteessa.

    Crusell-seura tiedottaa, että Yleisradion musiikkitoimittaja Janne Palkisto on valittu Crusell-seuran uudeksi toiminnanjohtajaksi ja festivaalijohtajaksi Crusell-viikolle. Toiminnanjohtaja työskentelee yhteistyössä festivaalin taiteellisen johtajan ja Crusell-seuran hallituksen kanssa, tukien Crusell-seura ry:n toimintaa ja tavoitteita. Niitä ovat Uudessakaupungissa syntyneen Bernhard Crusellin (1775–1838) henkilöön ja sävellystyöhön kohdistuvan mielenkiinnon ja harrastuksen herättäminen ja edistäminen sekä luovan ja esittävän musiikin edistäminen, tukeminen ja tunnetuksi tekeminen sekä siihen liittyvän tutkimustoiminnan edistäminen.

    Palkisto, 47, väitteli tohtoriksi Bernhard Crusellista Turun yliopistossa vuonna 2022. Lokakuussa ilmestyy Palkiston kirjoittama Crusellin elämäkerta (Schildts & Söderströms). Pitkän journalistin uran ohella Palkistolle on kertynyt työkokemusta monelta musiikkifestivaalilta, muun muassa Kuhmon Kamarimusiikista.

    mainos

    – Crusell-viikolle tulin ensimmäistä kertaa klarinettikurssille 30 vuotta sitten. Sen jälkeen olen vieraillut tapahtumassa monessa eri roolissa, kuten puhallinkilpailujen radioselostajana ja luennoitsijana, Palkisto kertoo seuran tiedotteessa.

    Palkisto aloittaa tehtävässä syyskuun alussa. Crusell-seuran puheenjohtaja Sari Lehtosaari mainitsee, että Palkisto on nimenomaan Crusell-asiantuntija, klarinetisti itsekin ja on osallistunut jo nuorena Crusell-viikon mestarikurssille. Hänelle pitkältä ajalta tutun festivaalin menestys on tärkeää.

    Crusell-viikon toiminnanjohtajan tehtävää kolme vuotta hoitanut Elina Aho-Kuusama jää eläkkeelle 1.11. Hän vastaa vielä tämän vuoden festivaalista, joka on hänelle kolmas. Elina sanoo:

    mainos

    – Olen todella iloinen, että seuraajani on juuri Janne Palkisto, valtakunnan ykkösasiantuntija säveltäjä Bernhard Crusellista ja monipuolisesti kokenut kulttuuritoimittaja. Uskon, että hän tuo aivan uudenlaiset mediakontaktit ja muitakin tuoreita ideoita Crusell-seuran käyttöön. Omasta, lyhyestä jaksostani Crusell-seuran toiminnanjohtajana olen hyvin kiitollinen, vaikka se osui taloudellisesti vaikeisiin vuosiin. Ylpeänä voin todeta, että sain pidettyä laivan pinnalla. Olen myös saanut tutustua upeisiin puupuhallintaiteilijoihin, ihaniin yhteistyökumppaneihin ja nauttia erinomaisista konserteista tässä ihanassa puutalokaupungissa.

    Palkisto kiittää edeltävän toiminnanjohtajan työpanosta:

    – Crusell-viikko on Elina Aho-Kuusaman jäljiltä erinomaisessa kunnossa. Tulevien vuosien suurempiin tehtäviin kuuluvat uuden taiteellisen johtajan valinta ja kansainvälisen fagottikilpailun järjestäminen. Aiomme myös järjestää tapahtuman Crusellin 250-vuotissyntymäpäivälle 15.10.

    mainos

    Janne Palkisto on paikalla jo tämän vuoden Crusell-viikolla ja juontaa melkein kaikki iltakonsertit sekä osallistuu torstaina 31.7. Monitoimijatalo Wintterissä kello 15 järjestettävään kirjailijahaastatteluun.

    Vuonna 2025 tulee kuluneeksi 250 vuotta aikansa suurimman suomalaisen säveltäjän ja tähtiartistin, Bernhard Crusellin syntymästä. Crusell-viikko järjestetään Uudessakaupungissa 28.7.–3.8.2025.