Kirjastoautolle loppuvuodeksi uusi pysäkki Vanhan pappilan päiväkodille

0
Vanhan pappilan päiväkoti aloitti toimintansa viime vuonna. Seurakunta myi kiinteistön ja liki 3 hehtaarin suuruisen maa-alueen Laitilan kaupungille vuonna 2023. Nyt vanhan pappilan viereen rakennetaan vanhusten palvelutaloa.

Laitilan kirjastoauto on saanut syyskaudelle uuden pysäkin, kun se pysähtyy kerran kuussa Vanhan pappilan päiväkodin vieressä. Uusi pysäkki lisättiin kirjastoauton reitille juuri päiväkodin toiveesta.

Kirjastoautolla on pysäkit myös Laitilan muilla päiväkodeilla eli Apilaniityn päiväkodilla Meijerin alueella sekä Tuunan alueella Pähkinäpensaan päiväkodin luona. Laitilan keskustan tuntumassa sijaitseva Vanhan pappilan päiväkoti aloitti toimintansa tammikuussa 2024.

Vanhan pappilan päiväkodin luona kirjastoauto pysähtyy tänä vuonna vielä kolmena torstaina eli 9.10., 20.11. ja 18.12. Kirjastoauto palvelee pysäkillä kello 10–10.30. Ensi vuoden osalta päätöstä ei vielä ole tehty.

Aikataulumuutos ei aiheuta muutosta kirjastoauton muiden pysäkkien aikatauluihin.