Suomen Lähijunat hankkii uudempaa kalustoa – Yhtiön uusi strategia mahdollistaa kunnille lyhyemmät sopimuskaudet

0
Kaksi vanhaa Sm2-junaa on pistetty tänä syksynä palasiksi ja materiaalikierrätykseen. Kuva: Aleksi Alku

SSS | Talvikki Salin

Suomen Lähijunat aikoo luopua VR Groupilta ostamiensa Sm2-junien kunnostuksesta. Jatkossa se aikoo tarjota lähiliikennejuniksi Keski-Euroopasta hankittuja käytettyjä junia sekä uudempia VR:n liikenteestä poistamia Sm2-junia, mikäli niitä tulee ostettavaksi.

Yhtiön uusi strategia tarkoittaa sitä, että yhtiö voi tarjota lähijunaliikennettä järjestäville kunnille aiempaa lyhyempiä sopimuskausia.

– Vanhojen junien korjaaminen olisi maksanut niin paljon, että olisimme tarvinneet noin 15 vuoden sopimuksia, jotta junia olisi kannattanut ryhtyä kunnostamaan. Nyt voimme tarjota lyhyempiä, 5–8 vuoden sopimuksia, kertoo Suomen Lähijunien toimitusjohtaja Antero Alku.

Yritys on pyrkinyt muistuttamaan kuntia, että lähijunaliikenteen käynnistämisellä ei ole mitään tekemistä Länsirata-hankkeen toteutumisen kanssa.

– Vaikka Länsiradasta tehtäisiin kaikki sopimukset ensi viikolla, rata ei tulisi valmistumaan aiemmin kuin kymmenessä vuodessa. Siinä ajassa 5–8 vuoden lähijunaliikennesopimus on jo ehtinyt loppua. Lähijunaliikenteen ei tarvitse odottaa Länsiradan tuloa, vaan se voisi toimia nykyisellä radalla nopeallakin aikataululla, Alku sanoo.

Suomen Lähijunat osti vuoden 2023 syksynä VR Groupilta 11 käytöstä poistettua Sm2-junaa. Sen tarkoitus oli kunnostaa 45–50 vuotta vanhat, kaksivaunuiset junat uutta vastaaviksi.

Junat oli määrä saattaa käyttökuntoon parissa vuodessa, jos sopimuksia kuntien kanssa olisi syntynyt.

Yhtiön hankkimat junat ovat odottaneet korjaukseen pääsyä Hyvinkäällä nyt kahden vuoden ajan, ja ne ovat menneet entistä huonompaan kuntoon.

– Eivät ne kestä loputtomasti ulkona sään ja ilkivallan armoilla. Vaikka ne ovat vartioidulla alueella, niihin on kohdistunut paljon ilkivaltaa. Parissa junassa on ollut jo jopa nuotio, Alku kertoo.

Nyt yhtiö on toimittanut kaksi vanhoista junista kierrätykseen yhteistyössä Stena Recyclingin kanssa, joten jäljellä on yhdeksän junaa. Nekin päätyvät todennäköisesti kierrätettäviksi.

– Alkaa olla jo mahdotonta tehdä niistä vaatimuksiamme vastaavia, Alku myöntää.

Yhtiö aikoo korvata vanhat Sm2-junansa VR Groupilta vapautuvilla uudemmilla ja parempikuntoisilla Sm2-junilla.

– VR on tilannut uusia Sm7-sähköjunia, joista ensimmäiset ovat jo tulossa. Odotamme, että ensi vuoden loppuun mennessä niitä on liikenteessä, jolloin ehjiä Sm2-junia alkaa vapautua, Alku sanoo.

Lisäksi yhtiö aikoo hankkia käytettyjä junia Saksasta, kunnostaa ne ja muuttaa ne Suomen raideleveyteen sopiviksi.

– Meidän onneksemme Keski-Euroopassa on toimivat rautatiemarkkinat. Kun siellä junayhtiöt vaihtavat juniaan, vanhat laitetaan ehjinä myyntiin. Tämän vuoden alussa tuli ensimmäistä kertaa myyntiin matalalattiajunia, Alku mainitsee.

Se, minkä hintaisen tarjouksen Suomen Lähijunat voi kunnille tehdä, riippuu siitä, millaista kalustoa Saksasta ja VR Grupilta on juuri silloin saatavilla. Yhtiö lupaa, että se saisi lähijunaliikenteen käyntiin noin vuoden kuluessa tilauksen tekemisestä.

Tällä hetkellä Varsinais-Suomessa selvitetään vaihtoehtoja lähijunaliikenteen toteuttamiseen alueen kuntien yhteishankkeessa.