
Valtakunnallinen Lapsettomien yhdistys Simpukka ry pelkää, että soteleikkaukset pidentävät lapsettomuushoitojen jonoja entisestään, heikentävät saatavilla olevaa tukea ja huonontavat ikääntyneiden lopullisesti lapsettomien saamaa hoitoa.
Yhdistys kantaa huolta historiallisen alhaisista syntyvyysluvuista ja muistuttaa, että yhteiskunnassa käytävän syntyvyyskeskustelun ulkopuolelle jäävät usein tahatonta lapsettomuutta kokevat. Yksi viidestä hedelmällisessä iässä olevasta kohtaa tahattoman lapsettomuuden Suomessa. Lukuina määrän on arvioitu olevan 300 000.
– Keskusteluissa näkyvä paine “tehdä” lapsia loukkaa tahattomasti lapsettomia. Kohderyhmässämme monilla on takanaan vuosien lapsettomuushoidot useiden kymmenien tuhansien eurojen lainarahoituksella, toistuvia keskenmenoja tai suuri tarve sijaissynnytykselle. Olisi merkittävää, että yhteiskunta tunnistaisi tilanteen ja tukisi lasta toivovia, Simpukka ry:n toiminnanjohtaja Piia Savio sanoo.
Yhdistys kantaa huolta sosiaali- ja terveydenhuollon säästöleikkausten vaikutuksista lapsettomuushoitoihin. Moni lasta toivova vanhenee jo nyt hoitojonoon, sillä julkisten hedelmöityshoitojen takaraja on 40 ikävuotta.
Simpukka ehdottaa lapsiperheellistymisen tukemiseksi hedelmällisyystietoa toisen asteen koulutukseen sekä perhesuunnitteluun, hedelmöityshoitojen riittäviä resursseja terveyskeskuksiin, lapsettomuushoitoihin kiinteästi liittyvää psykososiaalista tukea sekä ei-kaupallisen sijaissynnytyksen sääntelyä Suomessa. Yhdistys myös muistuttaa jokaisen lapsitoiveen olevan arvokas, ja nais-miesparien lisäksi lasta toivovat sateenkaariparit, vanhemmuuskumppanit ja itselliset aikuiset.
Lapsettomien Simpukka-viikko 6.–12.5.2024 on tahattoman lapsettomuuden teemaviikko, jota vietetään vuosittain toukokuussa samalla viikolla, jolloin on äitienpäivä.