Laitilan väkiluku kasvanut alkuvuonna 50 asukkaalla

0
Moni on löytänyt uuden kodin Laitilasta. Arkistokuva: Ruuta Hokkanen

Väestönmuutosten ennakkotietojen mukaan Laitilan väkiluku on kasvanut 50 asukkaalla tammi–maaliskuun aikana. Kasvun taustalla on sekä maan sisäinen muuttoliike että vieraskielisten kotoutuminen Laitilaan.

Kolmen ensimmäisen kuukauden aikana kaupunki sai 45 uutta maahanmuuttajataustaista asukasta. Muualta Suomesta Laitilaan muutti 71 ihmistä ja samaan aikaan kaupungista muutti pois 57 asukasta eli maan sisäinen muuttoliike jäi sekin selvästi plussalle.

mainos

Positiivista on sekin, että alkuvuonna luonnollinen väestönkehityskin oli Laitilassa vain hivenen negatiivinen: tammi–maaliskuun aikana kuoli 17 laitilalaista ja kaupunkiin syntyi 16 vauvaa.

Laitilassa oli maaliskuun lopussa 8 489 asukasta.

mainos

 

VAKKA-SUOMEN kunnista myös alle 2 000 asukkaan Pyhärannassa väkiluku on noussut alkuvuonna, siellä kuntalaisten lukumäärä kasvoi 12 asukkaalla. Pyhärannan väkiluku kasvoi prosentuaalisesti jopa Laitilaa hieman enemmän.

Myös Vehmaalla tammi–maaliskuun aikana väkimäärä on kasvanut hieman, 4 asukkaalla.

mainos

Vakka-Suomen kunnista väkimäärä on vähentynyt eniten Uudessakaupungissa, jonka asukasluku laski 24:llä. Negatiivinen väestönkehitys on alkuvuonna ollut myös Taivassalossa (-7) ja Kustavissa (-4).

Seutukunnan väkimäärä kasvoi tammi–maaliskuun aikana 31 asukkaalla. Vakka-Suomessa oli 31.3. yhteensä 30233 asukasta.

LAITILAN lähialueella positiivinen muuttoliike oli Mynämäellä ja Raumalla. Mynämäen väkimäärä kasvoi tammi–maaliskuun aikana 11 asukkaalla, raumalaisten lukumäärä puolestaan 25 ihmisellä.

mainos

Sekä Eurassa että Eurajoella asukasluku on alkuvuonna ennakkotietojen mukaan laskenut. Eurassa väkiluku on tippunut 55:llä, Eurajoella 37 asukkaalla.

Asukasluvut 31.3.2024

  • Laitila: 8 489
  • Kustavi: 945
  • Pyhäranta: 1 939
  • Taivassalo: 1 694
  • Uusikaupunki: 14 915
  • Vehmaa: 2 251
  • Mynämäki: 7 524
  • Eura: 11 126
  • Eurajoki: 9 106
  • Rauma: 38 862