Laitilan oppaiden kuukausiretket alkavat maanantaina 3.6. Alkukesän ensimmäinen retkikohde on lähinaapuri Kalanti sekä lähikaupunki Uusikaupunki. Retki on historiapainotteinen, ja se valaisee samalla Laitilan omaa menneisyyttä.
Kalannin pääkohteina ovat Männäisten ruukki sekä yleensä Männäisten kosken seutu, joka on aikanaan ollut myös laitilalaisille tärkeä kauppapaikka Ruotsin vallan aikana. Toinen pääkohde on Miekin mäki.
Legendan mukaan kristinusko on saapunut Vakka-Suomeen pakanapäällikkö Miekin asuinalueelle 1200-luvulla. Muistellaan myös kalevanpoikatarinoita.
Uudessakaupungissa kahvitellaan Cafe Aitassa ja tehdään ristiin rastiin kiertoajelua kaupungin alueella. Oppaana retkellä on Katriina Kaitila-Karttunen.
Lähtö on Poukan talolta kello 17.30. Retken hinta on 20 euroa ja se kerätään lähtiessä. Ilmoittautumiset viimeistään 30.5. Sirpalle, puh. 050 572 6654.