
Laitilan kaupunki korottaa ensi vuoden alussa vesihuoltomaksuja.
Perusmaksuja, eli vesiliittymien ja jätevesiliittymien hintoja, korotetaan 20 prosentilla. Käyttömaksuja korotetaan puolestaan siten, että sekä jätevedestä että talousvedestä perittävä hinta nousee 10 prosentilla.
Myös esimerkiksi lisä- ja erillismittarimaksuja sekä sakokaivo- ja umpisäiliölietemaksuja korotetaan 10 prosentilla. Lisäksi liittymismaksuihin tulee 10 prosentin korotus.
HINTOJEN korotuksen syy on kaupungin vesihuoltolaitoksen taloudellinen tilanne. Vesihuoltolaitoksen tulos on ollut useampana vuonna peräkkäin alijäämäinen, viime vuonna alijäämää kertyi lähes 350 000 euron verran.
Vesihuoltolaitoksella on edessään vuosina 2024–2030 korjausinvestointeja, sillä ikääntyneitä putkilinjoja ryhdytään saneeraamaan. Kasvaneen korjausvelan vuoksi taloutta pitäisi saada vakaammalle pohjalle.
”Laki edellyttää vesihuoltolaitokselta omavaraisuutta eli maksujen tulisi kattaa kustannukset.”
LAITILAN vesihuoltolaitoksen käyttömaksuja korotettiin viimeksi tämän vuoden alussa. Edelleen vesihuoltolaitoksen tulot ovat pienemmät kuin menot. Kaupunki muistuttaa, että laki edellyttää vesihuoltolaitokselta omavaraisuutta eli maksujen tulisi kattaa kustannukset.
Lain mukaan vesihuollon maksujen tulisi olla niin suuret, että pitkällä aikavälillä niillä voidaan kattaa esimerkiksi vesihuoltolaitoksen uus- ja korjausinvestoinnit. Vesihuoltomaksuihin ei lain mukaan saa sisältyä kuin enintään kohtuullinen tuotto pääomalle.
LAITILASSA talousveden hinta on 1.1.2025 alkaen 2,34 euroa kuutiolta, jäteveden puolestaan 3,58 euroa. Ja esimerkiksi yhden asunnon omakotitalon liittymismaksu on 6 500 euroa.