– K-Supermarketin automaatti on ollut kiinni jo ainakin viikon. Kaksi kertaa kävin äsken Op:n automaatilla ja siinäkin luki suljettu eikä mitään tiedotetta, lukija kummasteli.
Otto-automaattien taustalla on Loomis Automatia Oy. Yrityksen Business Development Director Jukka-Pekka Kokkonen kertoo, etteivät he tavallisesti ota kantaa yksittäisten automaattien häiriöihin.
– Laitilassa on kuitenkin ollut teknistä ongelmaa. Rahan kovan kysynnän takia automaatti on voinut olla rahat loppu -tilanteessa jonkun aikaa. Molemmat ongelmat on jo korjattu, Kokkonen vakuuttaa.
Ainakin vielä torstaiaamuna K-supermarketissa oleva Otto-automaatti oli suljettu, mutta Laitilan keskustassa oleva automaatti toimi normaalisti.