Kankaanpääläinen Olli Mustaniemi juonsi valatilaisuuden 92. kertaa. Hänen 30-vuotisen juontouransa aikana tilaisuuden kulku ei ole paljoa muuttunut, mutta yleisöä on nykyään aiempaa enemmän. - Joskus 1980-luvulla valatilaisuudet pidettiin kirkossa. Silloin ei omaisia tilaisuuteen kutsuttu, hän kertoo. Mustaniemen mielestä Laitilan urheilukenttä toimi loistavasti tilaisuuden paikkana. Kuvan taustalla Urheilutalon parvella on alkamassa sotilasvakuutuksen anto. Mustaniemen mukaan vakuutustilaisuus ei ole yleensä yleisön nähtävillä. - Minäkin olen nähnyt sen vain muutamia kertoja. Vakuutuksen antavat esimerkiksi ne, jotka eivät kuulu kirkkoon.
Porin prikaatin Satakunnan pioneeri- ja viestipataljoona sekä Varsinais-Suomen huoltopataljoonan ensimmäinen huoltokomppania vannoivat sotilasvalan ja antoivat sotilasvakuutuksensa Laitilassa perjantaina. Tilaisuus keräsi Laitilan urheilukentän ympäristöön tuhansia ihmisiä.
Sotilasvakuutus annettiin Urheilutalon parvella.Tilaisuuteen tunnelmaa loi Laivaston soittokunta.
mainos
Prikaatin komentaja, prikaatinkenraali Jami Virta totesi puheessaan, että jokaista tarvitaan ja jokaisesta huolehditaan.
Joukot saivat puheessa kuulla, että tässä ajassa emme tarvitse huolia tai pelkoa vaan luottamusta ja rakkautta.
Laitilalainen sosiaalineuvos ja reservin majuri Eero Kuisma (mustassa puvussa) toimi valatilaisuudessa esilukijana.
mainos
Sotilasvalassa luvataan seuraavasti: ”Minä lupaan ja vakuutan kaikkivaltiaan ja kaikkitietävän Jumalan edessä olevani Suomen valtakunnan luotettava ja uskollinen kansalainen. Tahdon palvella maatani rehellisesti sekä parhaan kykyni mukaan etsiä ja edistää sen hyötyä ja parasta.”
Laitilassa järjestetty valatilaisuus oli todennäköisesti heinäkuussa aloittaneiden alokkaiden yksi armeija-ajan mieleenpainuvimmista hetkistä.
Marja-Liisa Lankinen oli tullut Koski TL:stä katsomaan lapsenlapsensa valatilaisuutta. Oma lapsenlapsi joukoista löytyikin. – Kyllä oli tunteellinen ja juhlava tilaisuus. Hieno paikka tämä Laitila. Ilmakin oli hyvä, ei ollut liian kuuma tai liian kirkasta, Lankinen kertoi.Ohimarssi kiersi Urheilutalon ja urheilukentän.
mainos
Ohimarssia seurasi tuhatpäinen yleisö.Valatilaisuus täytti urheilukentän lehterit.
Laitilan Patria-killan perinnetiloista oli hyvät näkymät urheilukentällä. Ikkunasta näkyvät Raimo Grönberg (vas.), Raimo Syrjälä ja pappansa Jukka Peren kanssa ylhäältä tapahtumaa seurannut Viljami Pere (alh.). Patria-killan näyttelyyn tutustui satoja ihmisiä, myös armeijan korkea-arvoisia sotilaita.
mainos
Alokkaat nimettiin valatilaisuudessa pioneereiksi, suojelusmiehiksi, viestimieshiksi ja jääkäreiksi.
Erick Viljanen kävi alokasaikansa Varsinais-Suomen 1. huoltopataljoonassa. Hän kertoo viihtyneensä armeijassa mukavasti. Viljaselle ja hänen isälleen Vega Jorgelle valatilaisuus oli ikimuistoinen, sillä Erick oli suvun ensimmäinen armeijaan mennyt henkilö. Vega kertoi, että kuvia valatilaisuudesta lähtee suvun toiseen kotimaahan Uruguaihin asti.Laitilalaiset Jussi Marttila ja Antti Heikola olivat valatilaisuudessa kiinnostuneita kalustonäyttelystä. Molempien mukaan tilaisuus veresti omia muistoja. Marttila kertoo armeijassa ajaneensa Pasia, eikä ajoneuvo näyttänyt valtavasti hänen ajoistaan muuttuneen.4 kuukautta vanha Malla tuli isänsä Jimi Lappalaisen kanssa katsomaan valatilaisuutta. Jimin mukaan tilaisuus oli itselle tuttu. Perhe kävi kahvilla sotilaskodin autossa, johon oli ainakin ennen ja jälkeen valatilaisuutta yli sadan metrin jono. – Ehdimme juuri ennen kuin jono piteni valtavasti, Jimi kertoi.
Korjattu 17.8.2024 kello 6.45 eversti prikaatinkenraaliksi.