Rami Aarikalle ja Wirvoitusjuomatehtaalle Kampela

0
Rauman elokuvakerho ojensi Kampelan elokuvan hyväksi tehdystä työstä Rami Aarikalle.

Rauman Elokuvakerho ry jakoi 31. kerran tunnustuspalkinnon elokuvakulttuurin hyväksi tehdystä työstä Blue Sea Film Festivalilla viime viikonloppuna. Palkinnon pokkasi Rami Aarikka ja Laitilan Wirvoitusjuomatehdas. Tunnustuspalkinto on keraaminen pienoisveistos, kampela, jonka on tehnyt raumalainen taiteilija Kirsi Backman.

– Laitilan Wirvoitusjuomatehdas on osoittautunut merkittäväksi kumppaniksi niin pienille kuin suurillekin kotimaisille elokuvantekijöille, tapahtumanjärjestäjille ja kulttuurista nauttiville, sillä sen tuki on mahdollistanut monenlaisten tuotantojen olemassaolon, palkinnon perusteissa kerrotaan.

mainos

Rauman Elokuvakerho muistuttaa, että Laitilan Wirvoitusjuomatehdas on tukenut Blue Sea Film Festivalin lisäksi muun muassa Sodankylän elokuvajuhlia, Rauma Bluesia ja Jazzkukkoa.

– Rami Aarikka tehtaan johtajana joukkoineen on luonut brändin, joka ottaa kulttuurin mukaan ja samalla tukee tekijöitä. Raumalaisena Rami tsemppaa ja tukee paikallisuutta, niin kulttuuria kuin urheiluakin. Kulttuuri tarvitsee tukijansa.