Vasta aattoaamuna tuntuu joululta – Kaupunginvaltuutettu ja kirkkovaltuuston puheenjohtaja Oskari Pilppula viettää pyhät perheen ja suvun kanssa

0
Pukkisarjan kolmas joulupukki oli kaupunginvaltuutettu ja kirkkovaltuutettu Oskari Pilppula (kesk.).

Pukkisarjan kolmas pukki oli kaupunginvaltuutettu ja kirkkovaltuuston puheenjohtaja Oskari Pilppula . Pilppula oli vasta 18-vuotias asettuessaan ensimmäisen kerran ehdolle seurakuntavaaleihin. Hänet valittiin valtuustoon ja parhaillaan hänellä on käynnissä kolmas kausi kirkkovaltuustossa.

Laihon Kari kysyi, että lähdenkö ehdolle, koska nyt tarvittaisiin nuoria mukaan. Ja aika helposti suostuinkin, Pilppula kertoo.

Tällä kaudella Pilppula on myös saanut pideltäväkseen kirkkovaltuuston puheenjohtajan nuijan.

– Se on ollut ihan mukavaa. Siinä mielessä se on erilaista, että kokouksissa asioista täytyy olla erityisen hyvin perillä. Yhteistyö sujuu kuitenkin kaikkien kanssa niin hyvin, ettei mitään ongelmia ole ollut.

Pilppulan ensimmäinen kausi kaupunginvaltuustossa on pian päättymässä. Sinnekin häntä kysyttiin, mutta palo vaikuttaa myös kotikaupungin asioihin oli herännyt jo ennen sitä. Ensimmäinen kausi on sujunut sikses hyvin, että jatkosuunnitelmat lähestyviin kuntavaaleihin ovat jo nyt selville eikä asiaa ole tarvinnut juuri miettiäkään.

– Ehdolla ollaan taas.

Ennen kevään vaaleja edessä on kuitenkin joulu, jota Pilppula viettää hyvin perinteisesti perheensä ja sukunsa kanssa.

– Niin kauan kuin muistan, olemme menneet meidän mummulle aattoaamuna puurolle ja glögille. Sen jälkeen vuorossa on äidinpuolen äidin luokse joulupäivälliselle. Siellä tapaamme äidin puolen sukulaisia, ja aattoillaksi menemme vuorovuosin joko minun tai vaimoni perheen luokse.

Lisäksi Pilppuloiden joulunviettoon kuuluu joko joulukirkko tai jouluyön kirkko. Yksi jouluperinne liittyy läheisesti Pilppulan vapaaehtoiseen maanpuolustusharrastukseen. Hän on nimittäin yksi heistä, jotka huolehtivat siitä, että Laitilan sankarihaudoilla on kunniavartiosto joulun pyhinä.

Joulupäivänä Pilppulat vierailevat tavallisesti toisen vanhempien kotona.

Jouluruuista Pilppula kertoo pitävänsä eniten tietyistä alkuruokapöydän antimista.

– Hankala valita, kun on monta hyvää. Kyllä se varmaan on graavisiika ja sienisalaatti. Ja tietysti kinkku on perushyvä. Ne tulevat ensimmäisinä mieleen.

Yhdessä vihjeessä Pilppula kertoi hakevansa ja koristelevansa useita joulukuusia mutta hakevansa omansa vasta juuri ennen aattoa. Tällä hän tarkoitti sitä, että hänen vastuullaan on järjestää joulukuuset niin Juhlatila Fordsoniin kuin Louhenlinnaankin.

– Haemme vaimon kanssa yhdessä kuusen ja usein se tuodaan sisälle vasta jouluaatoksi.

Tunne siitä, että on joulu, syntyy Pilppulan mukaan aattoaamuna.

– Se tulee silloin, kun puetaan vähän parempia vaatteita ylle ja lähdetään mummulle käymään.