”Lehti on kokonaisvaltainen tunnelmapala” – Sata vuotta sitten ilmestyi ensimmäinen Laitilan Sanomat

0
Serkukset Lukas Kukkola ja Eelis Vahala tutkivat Laitilan Sanomia. Lukas ja Eelis ovat Laitilan Sanomien lukijoita jo viidennessä polvessa. Kuva: Hillamaria Kukkola

Ensimmäinen Laitilan Sanomat julkaistiin sata vuotta sitten, 30.1.2025. Juhlavuoden kunniaksi lehti kyseli lukijoilta heidän lukutottumuksistaan.

Laitilan Sanomia luetaan kotona aamiaisen yhteydessä, kahvin äärellä tai sitten illalla sohvalla digilehden ilmestymisen jälkeen.

mainos

– Kotona, heti ilmestymispäivän aamuna, aamiaista syöden. Jos jotain jää lukematta, palaan lehden pariin illalla työpäivän jälkeen, vastasi yksi laitilalainen lehdentilaaja.

Lehteen tartutaan myös työpaikoilla tai kahviloissa. Yksi raisiolainen vastaaja kertoi lukevansa paikallislehden Tiihosen kahvilassa samalla reissulla käydessään isänsä ja isovanhempiensa haudoilla.

– Luen sanomalehden töissä tiistaisin ja perjantaisin aamun ensimmäisellä kahvitauolla, vastasi laitilalainen ei-tilaaja.

mainos

Lukutottumuksia selvitettiin lehden satavuotisen taipaleen kunniaksi Laitilan Sanomien verkkosivuilla julkaistussa kyselyssä, joka oli avoinna viime perjantaista keskiviikkoon. Kyselyyn vastasi yli 50 vastaajaa, joista yli 30 vastasi kaikkiin kyselyn kysymyksiin.

Digitaalisesti Laitilan Sanomia luetaan niin tietokoneelta, puhelimelta kuin tabletistakin.

– Puhelimella sängyssä heti kello 22, kun on luettavissa, kertoi yksi vastaajista.

mainos

Suurin osa vastaajista oli Laitilasta, mutta vastauksia tuli myös Pyhärannasta, Uudestakaupungista, Kalannista, Naantalista, Raisiosta, Salosta, Vesilahdesta ja kauempaakin.

– Nyt kun asun täällä Italiassa, niin kotipaikkakunnan asiat kiinnostavat kaikki.

Ylivoimaisesti eniten vastaajia kiinnostavat paikallisuutiset ja kotikunnan tapahtumat, mutta myös henkilöjutut ja kunnallinen päätöksenteko. Vastaajat nostivat esille myös ilmoitusten ja tarjousten tärkeyden.

mainos

– Yleisesti kaikki paikalliset henkilö- ja kyläkuvat. Räpsäykset ja Nakotta sanno aina. Päätösasiat sekä seurakunnalliset tiedot, vastasi yksi laitilalainen.

Lukijoiden kiinnostuksen kohteet kattavat monia teemoja kuten kulttuurin, urheilun, luonnon, sisustuksen, lemmikit ja yritykset. Ajankohtaiset ja hyödylliset tiedot kiehtovat vastaajia.

– Lehti on kokonaisvaltainen tunnelmapala.

Yksittäisistä jutuista vastauksissa esille nousivat arkeologiset kaivaukset, kesätoimittajan reppureissu ja juttu Terveyskodin saamasta tunnustuksesta.

– Kotikunnan Pyhärannan asiat ja myös Laitilan tapahtumat, tiivisti kiinnostuksen kohteikseen yksi pyhärantalainen lukija.

Noin puolet vastaajista oli lehden tilaajia. Vastausten perusteella kyselyyn vastasivat lehden aktiiviset lukijat.

– Kaikki, luen lehden kannesta kanteen, ja jos olen kiireinen, palaan lehden pariin myöhemmin.

Paikallislehdeltä lukijat odottavat paikallisuutta.

Kritiikkiäkin kyselyn vastauksista löytyi.

– Hävetkää! Ihmisten nimet oikein!

Kyselyn vastausten analysoinnissa on hyödynnetty tekoälyä.

Millainen on suhteesi Laitilan Sanomiin?

  • Tiivis
  • Jo lapsena kotiin tuli lehti ja tilasin sen itsellenikin heti, kun kotoa pois muutin.
  • Lämmin
  • Riippuvainen
  • Oma
  • Muutin 11 v. sitten Laitilaan ja opettelin tutuksi uuden lehden kanssa.
  • Arkinen
  • Katkeamaton
  • Etäinen
  • Rakas
  • Syntymäpaikka
  • Tarpeellinen
  • ”Pakko” tilata, vaikka asunut jo 15 vuotta pois paikkakunnalta.
  • Kuluttaja
  • Koukuttunut
  • Tärkeä
  • Välttämätön
  • Kiinnostunut
  • Tulee tsekattua päivittäin netissä eli pienoiskiinnostava.
  • Ihailen pienen kunnan omaa lehteä, vireyttä ja aktiivisuutta.
  • Mukava
  • Nostalginen
  • Vuorovaikutteinen
  • Positiivinen
  • Paikallisuus
  • Odotettu tuttu
  • Odottava
  • Kiinnostava
  • Kestävä
  • Tällä hetkellä ainoa lehti, joka tulee tilattuna kotiin.
  • Se vaan on aina kuulunut koko 60 vuoden ajan ja vanhemmiten vielä enemmän.
  • Symbioottinen
Laitilan Sanomien näytenumero julkaistiin 30.1.1925.