
Uudenkaupungin Kauppakamariosasto on toiminut Vakka-Suomen elinvoiman edunvalvojana jo 80 vuotta. Kauppakamariosasto on suunnitellut juhlavuodeksi paljon erilaista ohjelmaa.
Osasto on solminut Vakka-Suomen alueella pääsarjatasolla toimivien joukkueiden kanssa sponsorointisopimuksen. Mukana ovat Laitilan Jyskeen ringettejoukkue, Superpesikseen noussut Jyske Pesis sekä Uudenkaupungin Korihait. Sponsorisopimuksiin liittyy otteluisännyyksiä, jotka tarjoavat jäsenille mahdollisuuden tavata toisiaan.
– Kutsumme jäsenistöä peleihin ja pelien tauoilla heillä on mahdollisuus verkostoitua, kauppakamariosaston asiamies Elina Siivonen kertoo.
Yksi juhlavuoden tavoitteista on saada yritykset paitsi verkostoitumaan myös tiivistämään keskinäistä yhteistyötään.
– Täällä on paljon hyviä pieniä yrityksiä, mutta ne eivät tee yhteistyötä keskenään. Me koitamme edistää sitä tämän vuoden aikana, kauppakamariosaston 1. varapuheenjohtaja ja Laserkeskuksen toimitusjohtaja Sami Mäki toteaa.
Kauppakamariosaston puheenjohtaja Rami Tähtisen mukaan yritysten välinen yhteistyö on viime vuosina kasvanut pikkuhiljaa.
– Olemme tästä varovaisen toiveikkaita, Tähtinen sanoo.
Tähtinen korostaa, että kunnat ovat osastolle tärkeitä yhteistyökumppaneita. Osasto aikookin juhlavuotensa aikana järjestää Kuntakahvit-tilaisuuksia eri puolilla Vakka-Suomea. Uudessakaupungissa tilaisuus järjestettiin jo tammikuun alussa.
– Uudenkaupungin tilaisuus sai paljon positiivista palautetta, Siivonen kertoo.
Seuraavaan tapahtumaan kutsutaan Kustavin, Taivassalon ja Vehmaan kuntien väkeä. Laitilan ja Pyhärannan tilaisuus on tarkoitus järjestää syyskuussa.
Alueen elinvoimaisuuden kehittäminen ja jäsenyritystensä edunvalvonta ovat luonnollisesti tärkeä osa myös juhlavuoden toimintaa. Kauppakamariosaston puheenjohtaja Rami Tähtisen mukaan osaston tehtävänä on esimerkiksi huolehtia alueen saavutettavuudesta eli viime kädessä liikenneyhteyksistä. Tähän liittyvät liikennehankkeet niin Vakka-Suomessa kuin Varsinais-Suomessa yleisemminkin.
Vakka-Suomessa tavarat kulkevat pääosin pyörien päällä.
– Mutta Uudenkaupungin sataman rooli on kohtuullisen merkittävä osalle yrityksistä, Tähtinen lisää.
Tähtisen mukaan Vakka-Suomen tiestö alkaa olla jo paremmassa kunnossa kuin aiemmin.
– Tiestö alkaa olla jo aika hyvässä kunnossa. Teiden kuntoa parannettiin viime vuonna, Tähtinen kertoo.
Esimerkiksi Kasitielle pantiin uutta päällystettä pitkälle matkalle muun muassa Ihoden ja Laitilan välillä.
Vakka-Suomen alueen tiestön lisäksi alueen saavutettavuutta halutaan edistää myös koko maakunnan yhteyksiä parantamalla.
– Yksi, mikä on itse asiassa aika tärkeä tällä alueella, on lentoliikenne. Monet yritykset ovat olleet tyytyväisiä siitä, että Turku–Kööpenhamina lennot tulivat mahdollisiksi. Myös lähijunaliikenne on tapetilla. Sitähän lähdettiin nyt Turku-vetoisesti selvittämään. Me olemme myös siinä työssä mukana, Siivonen kertoo.
Toinen alueen elinvoimaisuutta ylläpitävä tekijä on osaavan työvoiman saatavuus. Tätä kauppakamariosasto on pyrkinyt parantamaan tekemällä tiivistä yhteistyötä oppilaitosten kanssa.
Yksi merkittävä osa tätä yhteistyötä on ollut vuonna 2020 tehty 600 000 euron arvoinen lahjoitusprofessuuri Turun yliopistolle. Lahjoituksen taustalla oli Uudenkaupungin kauppakamariosaston lisäksi alueen kuntia ja yrityksiä. Lahjoitusprofessuuri on viisivuotinen hanke, ja se päättyy tämän vuoden syksyllä.
– Tämä oli kauppakamariosaston kannalta mittava panostus, Siivonen kertoo.
Osasto järjestää korkeakouluopiskelijoille vierailuja Vakka-Suomen alueen yrityksiin.
– Tällä koitamme palvella jäsenyrityksiämme, jotta he saisivat rekrytoitua sopivaa työvoimaa. Korkeakouluopiskelijat näyttävät usein unohtavan tämän suunnan kokonaan, Mäki sanoo.
Korkeakouluopiskelijoille on tarjolla myös kesävuokratukea. Kauppakamariosasto tarjoaa alueelle kesäksi töihin tuleville opiskelijoille 300 euroa vuokratukea. Lisäksi opiskelija, joka tekee ansiokkaan opinnäytetyön Vakka-Suomen alueen yrityksiin voi hakea kauppakamariosastolta 1 000 euron stipendiä.
Stipendejä lahjoitetaan myös Vakka-Suomen alueen yhtenäiskoulujen, lukioiden ja Novidan opiskelijoille.
Uudenkaupungin kauppakamariosasto
- Perustettu vuonna 1945.
- Osasto kuuluu Turun Kauppakamarin alaisuuteen ja toimii koko Vakka-Suomen alueella.
- Osastolla on jäsenyrityksiä 102.
- Laitilasta ja Uudestakaupungista on kummastakin noin 30 jäsenyritystä ja loput yritykset ovat muista Vakka-Suomen kunnista.
- Kauppakamariosaston tehtävänä on toimia Vakka-Suomen alueen elinvoimaisuuden edunvalvojana ja kehittäjänä.
- Kauppakamariosasto järjestää 14. marraskuuta juhlagaalan Uudenkaupungin Wintterissä. Juhlapuhujiksi ovat tulossa Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ja Varsinais-Suomen maakuntajohtaja Jyri Arponen