
Laitilan kaupunginvaltuusto on hyväksynyt sivistysvaliokunnan ehdotuksen, jonka mukaan kaupunki nostaa Kulttuuria ja vapaa-aikaa Laitilassa -kortin kuntosaliominaisuuden tukea 180 eurolla per hankittu vuosikortti.
Tähän saakka tuki on ollut 40 euroa, mutta 1.4. lähtien kokonaistuki on siis 220 euroa. 40 euron tukiosuus maksetaan edelleen liikuntatoimen budjetista ja 180 euron suuruiseen lisätukeen kaupunki käyttää saamiaan testamenttivaroja.
Kortin kuntosaliominaisuutta voi käyttää kaikilla Laitilassa toimivilla kuntosaleilla.
TUKI tullaan kohdistamaan vuoden 2026 loppuun mennessä ostettuihin kuntosalikortteihin. Tämän jälkeen Kulttuuria ja vapaa-aikaa Laitilassa -kortin kuntosaliominaisuus osoitetaan kaupungin omistaman Urheilutalon kuntosalille.
Urheilutalon sisätilojen saneerauksessa vuosina 2025–2026 uudistetaan myös siellä oleva kaupungin ylläpitämä kuntosali.
Remontin myötä Urheilutalossa sijaitsevan kuntosalin käyttöastetta on siis tarkoitus nostaa nykyisestä selvästi.
”Urheilutalon sisätilojen saneerauksessa vuosina 2025–2026 uudistetaan myös siellä oleva kaupungin ylläpitämä kuntosali. ”
MUUN muassa senioreille, työttömille ja erityisryhmille kohdennetun kortin hintataso on herättänyt Laitilassa paljon keskustelua. Nykyistä Kulttuuria ja vapaa-aikaa Laitilassa -korttia edeltänyt Liiku rajattomasti Laitilassa -kortti oli huomattavasti edullisempi.
Laitilan keskustan ja kristillisdemokraattien valtuustoryhmät tekivät viime syyskuussa valtuustoaloitteen. Siinä kaupunkia patisteltiin selvittämään mahdollisuutta käyttää kuolinpesän varoja kortin rahoitukseen, jolloin sen hinta laskisi.
Nyt kortin haltija voi lunastaa vuosikortin uimahallille 50 euron hintaan, alle 18-vuotiaalle hinta on 25 euroa.
Kuntosalin vuosikortin hinta sen sijaan voi vaihdella. Kortin haltija valitsee itse, mille kuntosalille vuosikortin lunastaa. Kortin haltija maksaa itse kuntosalin perimän vuosimaksun ja kaupungin maksaman 220 euron tuen välisen mahdollisen omavastuuosuuden.
KORTTIIN liittyy myös kulttuuriominaisuus, joka maksaa aikuiselle 20 euroa ja alle 18-vuotiaalle 10 euroa vuodessa.
Se mahdollistaa osallistumisen joihinkin kaupungin järjestämiin kulttuuritapahtumiin, kuten Kustaa Hiekan -kulttuuriviikon konsertteihin ja tapahtumiin maksutta. Lisäksi kulttuuriominaisuudella pääsee Kauppilan umpipihalle maksutta.
Lisäkulut 16 000 euroa
- Laitila otti vuonna 2018 käyttöön Liiku Rajattomasti Laitilassa -kortin
- Sen vuosimaksu oli 70 euroa, jolla pääsi sekä uimahalliin että kuntosalille
- Kortin nimeksi vaihdettiin Kulttuuria ja vapaa-aikaa Laitilassa, kun siihen mm. lisättiin mahdollisuus ostaa kulttuuriominaisuus
- Kortti on tarkoitettu työttömille, eläkeläisille ja vammaisille
- Päätös nostaa kuntosaliominaisuuden tukea 180 eurolla vuodessa tarkoittaa arviolta 16 000 euron lisäkuluja kaupungille