Ravit: Kiveisen ajokki näytti takakavioita kuninkaalle

0
Jere Kiveinen ja Kukkarosuon Kurko olivat maalissa ensimmäisinä selvästi edellä Ilkka Korven Steffeä. Kuva: Teijon ravit

Rauli Ala-Karvia

Teivossa tiistaina nähtiin kovien tauolta palanneiden suomenhevosten tasoitusajo, jossa pisimmän koren vei laitilalaisen Jere Kiveisen ohjastyama euralainen Kukkarosuon Kurko.

mainos

Se oli ahtaissa paikoissa juoksun alkuvaiheissa, mutta lopussa kiitos seisoi: tilaa tuli sopivasti, ja kahdeksanvuotias ori kiri selvään voittoon ajalla 25,2.

Taakse jäi kolmanneksi sijoittunut moninkertainen ravikuningas Evartti, joka antoi viimeisessä kaarteessa Kukkarosuon Kurkolle hyvää vetoapua.

Toiseksi sijoittui yllättäjäosaston Steffe, joka raatoi koko matkan toista rataa.

mainos

– Lähdettiin ajamaan tauolta paluun starttia. Alku tuntui ahdistavalta, mutta kun saatiin Evartin selkä eteen, oli hieno päästää, kertaili Jere Kiveinen juoksun vaiheita.

Kukkarosuon Kurko kilpaili edellisen kerran heinäkuussa. Valmentaja Pasi Teino on tehnyt tauon aikana hyvää työtä.

– Tällä on hyvä juoksupää, ja nopeuttakin löytyy, Kiveinen sanoi ja uskoo oriin nousevan pian avoimelle tasolle.

mainos

Kukkarosuon Kurko on ravannut kaviourilta 15 voittoa ja palkintorahoja reilut 76 tonnia. Vertailun vuoksi kolme kuninkaan seppelettä vallanneen Evartin saldo on yli 1,1 miljoonaa euroa ja voittoja 52.

Menestys oli Kiveisen esitys myös lämminveristen enintään 140 000 euroa tienanneiden ryhmäajossa. Italialaissyntyinen, Minna Ramlan treenaama Aragorn As juoksi kakkoseksi ajalla 15,0a. Voiton vei Jukka Torvisen luotsaama Bolt Kronos (14,8a).