Laitilan Sanomat seuraa vaali-iltaa – Välitämme paikallisia tunnelmia ja tuloksia

0
Arkistokuva

Vaalihuoneistot avautuvat vaalipäivänä aamuyhdeksältä Laitilassa ja Pyhärannassa sekä kaikissa kunnissa.
Äänestys jatkuu kello 20:een asti illalla. Vaalipäivänä kukin äänioikeutettu saa äänestää vain omassa äänestyspaikassaan.
Jos omat ehdokkaat alue- ja kuntavaaleissa ovat vielä hakusessa, niin esimerkiksi Laitilan  Sanomien vaalikoneesta löytyy apua.

Aluevaalien ja kuntavaalien ennakkoäänet laskee kunnan keskusvaalilautakunta. Vaalikuorissa olevien ennakkoäänestyksessä ja kirjeäänestyksessä annettujen äänestyslippujen laskenta voidaan aloittaa vaalipäivänä kello 10.
Keskusvaalilautakunta laskee molempien vaalien äänestysliput joko samanaikaisesti tai, jos tämä ei ole mahdollista, ensin aluevaalien äänestysliput ja sitten kuntavaalien äänestysliput.
Ennakkoäänet pyritään laskemaan niin, että molempien vaalien ennakkoäänestyksen tulos olisi valmis vaali-iltana kello 20:een mennessä.

mainos

Laitilan Sanomat seuraa tuloslaskentaa ja ilmiöitä illan mittaan. Toimittajamme vierailee myös suurimpien puolueitten vaalivalvojaisissa ja raportoi niiden tunnelmaa.

Kello 20 alkaen julkaistaan vaalien ensimmäiset tulostiedot ja Laitilan Sanomien alue- ja kuntavaalien tulospalvelu käynnistyy.
Lista päivittyy sitä mukaan kun ääniä saadaan laskettua.
Voit seurata laajasta tulospalvelusta jokaisen varsinaissuomalaisen kunnan vaalituloksen kehittymistä. Palvelu kertoo reaaliaikaisesti, ketkä ovat menossa läpi eri kuntien valtuustoihin ja miten eri äänestysalueilla on äänestetty.
Myös aluevaalien tulospalvelusta löytyy kunta- ja äänestyskohtaista jatkuvasti päivittyvää tietoa nimilistan lisäksi.

Voit katsoa alueemme paikkajaon ja uudet valtuutetut laajasta tulospalvelusta laitilansanomat.fi/kuntavaalit-tulospalvelu/

mainos

Aluevaalien koko maan laskentatilanne valmistunee puoliltaöin.
Varsinais-Suomen aluevaltuuston kokoonpano alkaa olla selvillä viimeistä paikkaa myöten, jos ääntenlaskenta sujuu normaalisti.
Seuraa tilannetta laitilansanomat.fi/aluevaalit-tulospalvelu/

Oikeusministeriö arvioi, että ääntenlaskenta on kokonaan valmis kello 01.45.

Laitilan Sanomat kokoaa tiistain lehteen ja diginäköislehteen kattavan paketin vaalituloksista.

mainos