Bojan nauttii olostaan luontopoluilla ja meren äärellä – Korihaiden kapteeni muistaa tasapainottelun tärkeyden lomailun ja harjoittelun välillä

0
Bojan Sarcevic muistaa kesän aikana harjoitella sekä lomailla sopivassa suhteessa, jotta olisi taas syksyllä iskussa.

Eero Siivonen

Koripalloilija Bojan Sarcevicille Uudestakaupungista on ehtinyt muodostua hänelle rakas koti. Ensimmäisen kerran vasta 18-vuotiaana kaupunkiin saapunut Sarcevic ei silloin vielä osannut nähdä kaupungin muita puolia kuin vain Pohitullin palloiluhallin, asunnon ja ruokakaupat.

mainos

Vuonna 2011 Sarcevic lähti pelaamaan muualle, mutta neljä vuotta sitten hän palasi takaisin Uuteenkaupunkiin. Sen jälkeen bosnialaislähtöinen Sarcevic on päässyt kokemaan myös kaupungin kauniin kesän.

Niin sanottujen talvipalloilulajien urheilijalle kesät ovat pelaamisesta vapaita, mutta samalla vuodenaika on parasta harjoitteluaikaa. Oikean tasapainon lomailun ja harjoittelun välillä on löydettävä, jotta pystyy olemaan syksyllä palautuneena ja valmiina uuteen kauteen.

– Yleensä kauden päättymisen jälkeen pidän kaksi viikkoa kokonaan taukoa. Sen jälkeen aloitan kevyen harjoittelun, jotta pysyn kunnossa. Ei saa olla liian rankkaa, mutta ei liian kevyttä, Sarcevic avaa alkukevään harjoitteluaan.

mainos

Vähitellen harjoittelun taso kiihtyy viikko viikolta. Sopivissa välein on pidettävä tauko, mutta se ei saa olla liian pitkä. 37-vuotias Sarcevic huomauttaa, että harjoittelu täytyy suunnitella omalle kropalle sopivaksi.

– Periaatteessa rytmi menee niin, että treenataan, tauko, trenataan, tauko ja niin edelleen, hän kiteyttää.

Kesällä Sarcevicilla aikaa kuluu myös hänen kotiseudullaan Bosniassa. Siellä hän viettää aikaa perheensä ja kavereidensa kanssa, mutta silti harjoittelu jatkuu.

mainos

– Minulla on harjoitteluohjelma mukana lomailun ohella. Kolme tai neljä kertaa viikossa pyrin liikkumaan. Mutta täytyy olla varovainen, koska olen nyt pelaajana jo niin vanha, Sarcevic naurahtaa.

Suurin osa kesästä kuluu kuitenkin Uudessakaupungissa. Sarcevicin elämässä on tapahtunut viime vuosina isoja muutoksia, sillä keväällä 2023 hänestä ja hänen puolisostaan tuli Suomen kansalaisia. Saman vuoden syksyllä perheeseen syntyi lapsi.

Hän myöntää, että talvisin kaupunki saattaa olla vähän horroksessa, mutta herää toden teolla kesällä kukoistamaan. Etenkin sään ollessa kesäisen lämmin.

mainos

– Meri tekee täällä ihmeitä ja helpottaa kesäfiilistä. Janhualla asustellessa Santtioranta on lähellä, joten siellä on kiva viettää kesäpäivää lapsen kanssa. Kuin myös Karhuluodon uimarannalla, joka on minun henkilökohtainen suosikkiranta, hän mainitsee.

Kesäihmiseksi itsensä luokitteleva Sarcevic viihtyy perheineen erilaisissa puistoissa sekä luontopoluilla. Hän kehuu kaupungin monipuolista puistotarjontaa, joissa erityisesti lapsille löytyy erilaista tekemistä.

– Pyhämaassa sijaitseva Pamprinniemen luontopolku on paikka, jossa tykkäämme käydä. Tuttavien veneellä kuljemme saaristossa ja nautimme ihanasta säästä sekä merestä, Sarcevic tunnelmoi.

Kysyttäessä Sarcevicin kesäherkkua vastaus löytyy hyvin läheltä. Haastattelu tehtiin Pakkahuoneen vierasvenesatamassa, jossa suositut munkit maistuvat Korihaiden kapteenille.

– Tätä paikkaa voi aina suositella. Aina kun tulee Ukiin, pitää käydä munkilla täällä. Hyvä jäätelö maistuu myös, mutta tämä on minun lempipaikkani kesällä, hän julistaa.

Millainen on balkanilaisveriselle suomalaiselle kesäinen unelmasää?

– Sellainen 25–30 astetta, mutta pieni lämmintuulinen ilma. Pieni sellainen tuulen vire, joka vähän viilentää kuumuutta, mutta ei mitenkään liikaa, Sarcevic sanoo jääden odottamaan Suomen kesää.