Mallia maaseudun kehittämisestä – Ravakka ry isännöi kahta virolaista Leader-ryhmää Vakka-Suomessa viime viikolla

0
Laitilan kulttuuripäällikkö Piia Allén esitteli vieraille Kauppilan Umpipihaa ja kertoi sen historiasta sekä pariskunnasta, joka lahjoitti talonsa kaupungille museoksi.

Kahdesta virolaisesta Leader-ryhmästä koottu seurue tutustui viime viikolla vakkasuomalaisiin maaseudun kehittämishankkeisiin. Vaikka Kauppilan Umpipiha ei ole Leader-rahoitusta saanut kohde, se haluttiin sisällyttää kierrokseen, koska paikka on kiinnostava.

Ryhmälle oli ehtinyt ennen Laitilaan tuloa syntyä hyvä käsitys siitä, mitä Vakka-Suomessa tehdään ja on tehty. Haapsalun Leader-ryhmän yhteistyöprojektin johtaja Kai Kulbok kertoi, mitä kaikkea he ovat ehtineet vierailulla nähdä.

mainos

– Olemme päässeet näkemään, miten Leader-ryhmä Ravakka toimii tällä alueella sekä nuorisotyöryhmän toiminnasta maaseutumaisella alueella. Lisäksi tutustuimme Pyhämaan älykäs kylä -hankkeeseen, Kulbok kertoi.

Ennen Vakka-Suomeen saapumistaan ryhmä kävi myös Porvoon alueella samanlaisella tutustumisretkellä.

Tammikuussa Ravakan väki vieraili Haapsalussa tutustumassa heidän hankkeisiinsa ja alueeseensa. Kulbok luonnehti Haapsalun leader-ryhmien ja Ravakan välistä sidettä kansainväliseksi ystävyydeksi Leader-ohjelmassa. Yhteistyö jatkuu myös tulevaisuudessa.

mainos

Ravakalla on käynnissä Voices of Heritage -opashanke, jonka tiimoilta järjestetään Virossa iso opasseminaari.

– Meidän oppaamme ja heidän oppaansa tulevat yhteen keskustelemaan muun muassa uusista opastusmenetelmistä ja siitä, miten uusia oppaita koulutetaan, Kulbok kuvaili.

Ravakan hankekoordinaattori Tiina Hero piti tutustumismatkaa onnistuneena. Laitilan lisäksi ryhmä kävi Mynämäessä, Uudessakaupungissa ja Pyhämaassa.

mainos

– Olemme esitelleet heille sekä omia hankkeitamme että rahoittamiamme hankkeita, Hero kertoi.

Matkan aikana on noussut esiin monenlaisia yhteneväisyyksiä ja eroja maiden käytäntöjen välille. Yksi eroavaisuus on siinä, millainen byrokratia rahoituksen myöntämiseen liittyy.

– Hankkeet hyväksytään meillä eri tavalla kuin heillä, Hero sanoi.

mainos

Suomessa rahoitusta hakevalla taholla ei ole niin paljon painoarvoa kuin sillä, miten hanke sopii hankekauden strategiaan.

– Mutta rahoitettavat hankkeet ovat hyvin samanlaisia, Hero lisäsi.

Ryhmä kävi tutustumassa Kauppilan Umpipihan lisäksi Kotitila Kiveiseen, Kasitoriin ja Untamalan kylään sekä Maammekauppaan.