Lakiuudistusta tukevat tilastotiedot. Nuorten kuljettajien onnettomuudet tapahtuvat usein öisin. Kesäisin aurinko paistaa läpi yön ja ajobaana houkuttelee hurvittelemaan. Autossa tärisee basso ja takapenkillä on ikuinen vappu. Kuin varkain ajopelin nopeus nousee, ja pian kuljettaja ei enää hallitsekaan autoa.
Viime kesänä poliisi pysäytti Nousiaisissa Kasitiellä nuoren kuljettajan, joka ajoi satasen alueella 246 km/h:n nopeudella, ja vain muutamaa minuuttia myöhemmin toisen, joka ajoi 173 km/h. Poliisin mukaan kyse ei ollut kilpa-ajosta. Kumpikin kuljettajista oli 17-vuotias ja ajoi poikkeusluvalla.
Kaikkea ei voi laittaa kesäyön huuman tai iän piikkiin. Esimerkiksi Laitilan louhosonnettomuus tapahtui alkuillasta. Hätäkeskus sai ilmoituksen onnettomuudesta tiistai-iltana kello 18.40.
Kaikenikäiset kaahaavat ja ajavat kolareita. Suomalaiset ovat rallikansaa, ja se näkyy teillä. Kun Kasitiellä ajaa nopeusrajoituksen mukaan, pian perässä on letka.
Liikenteeseen alkaa suhtautua eri tavalla, kun onnettomuus sattuu lähipiirissä.
Oli kesäilta ja nuoria oli kokoontunut kesämökille. Porukasta puuttui yksi puuttui, hänet piti noutaa treeneistä. Häntä hakemaan lähti nuori, joka oli ollut yövuorossa töissä, eikä nukkunut sen jälkeen.
Nuoret olivat palaamassa mökille, kun kuljettajaan iski väsymys. Auto ajautui väärälle kaistalle, ja törmäsi vastaantulevaan. Kuljettaja selvisi onnettomuudesta vammoitta, mutta kaveri halvaantui.
Teija Uitto