Kasitorilla koko päivän ajan ohjelmaa – Valtakunnallisen Lähiruokapäivän avajaiset Laitilassa

0
Anna Mäkinen Ruokaviraston Maaseutuverkostosta kertoo, että Lähiruokapäivän avajaistapahtumaa ei ole aiemmin järjestetty Varsinais-Suomessa. - Laitila on hyvä paikka tapahtumalle.

Valtakunnallista Lähiruokapäivää vietetään 6.–7. syyskuuta. Valtakunnallisen teemapäivän avajaistilaisuus järjestetään ensimmäistä kertaa Varsinais-Suomessa, ja laitilalaisten iloksi Laitilassa.

– Lähiruokapäivä on kuin maaseudun avoimet ovet. Sen tarkoituksena on esitellä maaseudun elämyksellisyyttä, Lähiruokapäivän valtakunnallinen koordinaattori Anna Mäkinen Maaseutuverkostosta kertoo.

mainos

Lähiruokapäivää on järjestetty vuodesta 2016 alkaen, aluksi sen nimenä oli Osta tilalta!-päivä. Lähiruokapäivä-nimeä on käytetty vuodesta 2021 alkaen. Vuosi vuodelta teemapäivät ovat tulleet tunnetuimmiksi ja saavuttaneet suosiota. Mäkisen mukaan Lähiruokapäivän brändi on nyt jo niin tunnettu, että Maaseutuverkostolle tarjoudutaan avajaistilaisuuden järjestäjiksi.

– Pyrimme siihen, että tilaisuus järjestetään eri vuosina eri maakunnissa. Nyt meille tuli kaksi niin hyvää ehdokasta Varsinais-Suomesta, että tänä vuonna tilaisuus järjestetään Laitilassa ja ensi vuonna Loimaalla.

Lähiruokapäivän valtakunnallisia avajaisia vietetään Laitilassa huoltovarmuusteemalla. Päivän ohjelma lauantaina 6.9. keskittyy Kasitorille. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

mainos

Tapahtumaa organisoi Tulevaisuuden ruokaketjut Varsinais-Suomessa -hanke eri yhteistyötahojen kanssa. Käytännön järjestelyistä vastaa Ukipolis Oy:n projektipäällikkö Mirja Junkola.

– Järjestelyt ovat jo pitkällä, mutta paljon on vielä keskeneräistäkin. Toivomme, että saisimme tapahtumaan vielä kädentaitajia sekä perinnetöitä esille sekä tietysti markkina-alueelle esittelijöitä ja myyjiä.

Lähiruokapäivä tarjoaa asiaa ja viihteellisempää ohjelmaa, myös lapset on huomioitu.

mainos

Tilaisuuden tulee avaamaan Varsinais-Suomen maakuntajohtaja Jyri Arponen ja paikallisen tervehdyksen tapahtumaan tuo Laitilan kaupunginjohtaja Lauri Kattelus. Tapahtuman juontajana toimii maanviljelijä ja sosiaalisen median vaikuttaja Anne-Mari Tarkkio, joka tunnetaan somessa nimellä Amski.

Kasitorille kootaan Varsinais-Suomen lähiruokatori, joka esittelee maakunnan monipuolista ruoantuotantoa. Myytävää tulee laidasta laitaan.

Lavalla nähdään Lähiruoka-areena, jossa panelistit keskustelevat aiheesta Lähiruokaa pöytään nyt ja tulevaisuudessa. Paneeliin osallistuvat maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet Milla Lahdenperä ja Ritva Elomaa, toiminnanjohtaja Jyrki Wallin MTK:sta, ylijohtaja Minna-Mari Kaila maa- ja metsätalousministeriön ruokaosastolta, hallitusammattilainen Tero Hemmilä ja paneelin vetäjänä toimii Agronomiliiton toiminnanjohtaja Timo Kaunisto.

mainos

MTK tuo avajaisiin maatalouden koneita eri vuosikymmeniltä. 4H rakentaa alueelle keppihevosradan ja Kasitorin naapurissa Vanhalan Villalampaan pihalla pääsee ihastelemaan maatilan eläimiä. Tapahtumaan osallistuvat myös Karvakaverit. Laitilan keskustassa, Fordsonissa, järjestetään lähiruokaillallinen lauantaina 6.9. ja lähiruoka-brunssi pidetään sunnuntaina 7.9. Uudessakaupungissa Brasserie Golfissa.

Lähiruokapäivän avajaisvieraat pääsevät tutustumaan myös Untamalan kylänraittiin ja kyläkirkkoon sekä opastetulle kierrokselle Untamalan kulttuuripolulle.

Samana päivänä vietetään myös Vakka-Suomen Avoimet lauteet -saunatapahtumaa ja Suomen yrittäjien organisoimaa Lähilauantaita. Nämäkin teemat ovat esillä Lähiruokapäivän avajaisissa.

Avajaistapahtuman lisäksi Varsinais-Suomen ruokaketjun toimijat voivat järjestää Lähiruokaviikonloppuna myös omia tapahtumia. Viime vuonna Varsinais-Suomessa oli yli 30 tapahtumaa. Lähiruokapäivään voi ilmoittautua Lähiruokapäivän sivuilla.