
Lounaisrannikon Osuuspankin hallituksen päätöksen mukaisesti Lokalahden konttorin toiminnot yhdistetään Uudenkaupungin konttoriin. Lokalahden konttori on avoinna tämän vuoden loppuun asti, OP Lounaisrannikko tiedottaa.
– Pankkiasiointi on siirtynyt konttoreista digitaalisiin kanaviin, erityisesti OP-mobiilin käyttö on lisääntynyt voimakkaasti. Asiakaskäyttäytymisen muutoksen myötä asiointi Lokalahden konttorissa on viimeisten vuosien aikana vähentynyt merkittävästi, eikä konttorin ylläpito tästä johtuen enää ole perusteltua, sanoo pankin toimitusjohtaja Sami Peura.
Lokalahden konttorin asiakkaiden tilinumerot, tunnusluvut ja pankkipalvelut säilyvät ennallaan. Laskujen maksaminen hoituu jatkossakin suoramaksuna, e-laskuna tai OP:n digipalveluiden kautta.
Käteistä rahaa voi osuuspankin korteilla nostaa Otto-automaateista, K-ryhmän ruokakaupoista, R-kioskeista ja Tokmanneilta.
– Toivomme, että asiakkaamme hyödyntävät myös sähköisiä kanaviamme. Nykyisin esimerkiksi laina- ja sijoitusneuvottelut voi hoitaa vaikkapa kotisohvalta verkkoneuvotteluna.