Pronssia aluemestaruuskisoista – Laitilalainen Aino Aulin ratsastaa Skot-poninsa kanssa viisi kertaa viikossa Raumalla

0
Kouluratsastuksen lasten aluemestaruuskilpailut olivat laitilalaiselle Aino Aulinin kauden päätavoite ja tulos hymyilytti jo ihan tuoreeltaan. Hän ja Skot-poni sijoittuivat kisassa kolmanneksi. Kuva: Saga Björlin

Laitilalainen 11-vuotias Aino Aulin tuli Skot-ponilla kolmanneksi kouluratsastuksen alle 15-vuotiaiden aluemestaruuskilpailuissa Luvialla elokuun lopulla. Rauman Ratsastajia edustava ratsukko sai 67,019 prosentin tuloksen. Nämä kilpailut olivat Ainon tämän kauden päätavoite, ja tulos saa hymyn huulille.

– Toukokuussa minulla oli lisäksi ratsastuskouluoppilaiden mestaruuskilpailut, Aino kertoo.
Näistä seuratason kilpailuista Ainolla ja Skotilla oli kotiin tuomisina voittoruusuke ja kultaa.

Lasten aluemestaruuskilpailuissa kolmen parhaan joukkoon sijoittuivat voittaja Tytti Kuukkanen hevosella Kastell’s Don Diego, hopeasijan saanut Silja Seikkula hevosella Esto ja kolmanneksi tullut laitilalainen Aino Aulin ponillaan Skot. Kuva: Saga Björlin

Skot ei ole Ainon oma vaan se on perheellä ylläpidossa. Tämä tarkoittaa sitä, että omistajuus säilyy alkuperäisellä omistajalla, mutta perhe vastaa ponin hoidosta ja sen kustannuksista.

Laitilalainen Aino Aulin on tällä kaudella yhdessä Skot-ratsunsa kanssa voittanut ratsastuskouluoppilaiden mestaruuden ja lasten aluemestaruuskilpailujen pronssin.

Ainon äiti Marika Aulin kuvaa tätä riskittömämmäksi vaihtoehdoksi kuin oman ponin hankkiminen.

– Skot on tosi kiltti ja sitä on kiva hoitaa, mutta jos sitä ei ole ratsastanut, siitä voi tulla aika kekseliäs, Aino kuvailee kilpakumppaniaan.

Skot on näyttänyt leikkisämmän puolensa myös kilpailuissa.

– Kun tuli laukkaosuus, tuli aika monta pukkia ja tulimme aika kovaa vauhtia, Aino muistelee nauraen erästäkin alkukauden kilpailua.

– Ratsastajan täytyy olla selässä hereillä koko ajan, Marika-äiti lisää.

Aino Aulin ja Skot ovat ratsastaneet yhdessä hieman yli vuoden. Kuva: Saga Björlin

Poni päätyi Aulineille Ainon valmentajan Sanna Sivusalon suosituksesta. Ponin aiempi ylläpitäjä oli kasvanut ponista ulos, joten poni oli vapaana. 18-vuotias Skot sopi Ainolle mainiosti ja ratsukko on työskennellyt yhdessä jo vuoden ajan. Kilpaileminenkin tuli nopeasti mukaan kuvioihin.

– Olin kuudetta kertaa Skotin selässä, kun menimme ensimmäisiin kilpailuihin yhdessä, Aino kertoo.

Aino käy ratsastamassa Raumalla Lähdepellon ratsastuskoulussa. Siellä hän aloitti harrastuksen kolme vuotta sitten, ja samassa paikassa hän käy nyt valmennuksessa. Hän ja Skot osallistuvat valmennustiimien tunneille kolme kertaa viikossa. Lisäksi Ainolla on yksi yksityistunti ja yksi omatoiminen ratsastuskerta viikossa. Tämä tarkoittaa sitä, että vapaa-ajasta iso osa kuluu ratsastustallilla. Tästä huolimatta Aino ehtii myös voimistella Laitilan Jyskeessä ja soittaa pianoa.

Syksyllä on edessä vielä kauden viimeiset kisat. Parit kisat ovat vielä syyskuussa ja yhdet lokakuussa.

MUOKATTU 4.9. KELLO 7.32. KORJATTU PONIN NIMI, JOKA OLIN ALUN PERIN KIRJOITETTU MUODOSSA SKOTTI.