Ilkka Simola
Yleisurheilukauden paikallinen klassikko, 43 vuoden perinteet omaava Laitilan Syysmoniottelut, oli tänä vuonna monimuotoisesti ennätyksellinen. Kisahistorian suurin osanottajamäärä, lähes 1400 lajisuoritusta, kolme valtakunnallista kärkitulosta, kaksi seuraennätystä sekä sadat henkilökohtaiset ennätyslukemat jättivät mittavan jäljen kauden lopullisiin tilastoihin.
Ennätyksellisiä olivat myös kisapuitteet. Ensimmäistä kertaa kentän historiassa hypättiin korkeutta samaan aikaan kolmeen kasaan, kiitos naapurikaupunkien ja -seurojen hyvästä yhteistyöstä. Ja kun korkeuspäässä hypättiin myös seivästä ja heitettiin keihästä kahdella paikalla oli kuhina etukaarteessa melkoinen.

Lauantaina kun kisailtiin perinteisten Syysmoniottelujen merkeissä 6-, 7- ja 10-otteluissa 9-15-ikäisen sarjoissa oli osallistujamäärä 112, mutta kun sunnuntaina kisaan liittyivät P/T 9-,10- ja 11-vuotiaiden pm-kakkosottelijat nousi nuorten joukko lähemmäs kahtasataa.

Jyskeläisittäin hienointa oli Sara Rantasen 11-tyttöjen kausitilaston kärkeen mennyt neliottelusarja 60 metrin aidat 11,35, korkeus 132, keihäs 40,02 ja 800 m 2.49,13. Pistemäärä 1468 on myös Jyskeen ennätys samoin kuin 9-poikien pm-hopealle sijoittuneen Leo Salosen 775 pistettä tuottanut sarja 40 m 6,97, korkeus 108, keihäs 20,01 ja 800 m 3.12,56.
Kauden kärkituloksiin yltivät myös Noormarkun Nopsan Romeo Runsten P10 neliottelun 1427 pisteellään (60 m aidat 10,90, korkeus 136, keihäs 33,96 ja 800 m 2.55,16) sekä ensimmäisenä päivänä P10 kolmiottelulukemat 1055 tehtaillut Kaarinan Uran Edward Ingi (40m 9,01, pituus 4,36 ja kuula 7,68).

Lauantain kisailma oli hieno, ei nyt ihan niin lämmin kuin viime vuoden lähes shortsikeli, mutta ennusteisiin nähden loistava. Sunnuntainakin sää alkoi suotuisana kunnes puolivälissä kuusituntista kisapäivää alkanut sade veroitti hivenen kisatunnelmaa. Sade ei ollut niin kova kuin Tokiossa MM-kisojen päätöspäivänä mutta ilma taatusti viileämpi. Ennätystehtailua se ei kuitenkaan estänyt.

Viikonvaihde päätti myös Jyskeen rutinoidun kisaorganisaation tiiviin kesäkauden. Laitilan kenttä onkin kymmenellä kisapäivällään Turun Urheilupuiston jälkeen piirin vilkkain kisapaikka.
Syysmoniottelujen toiseen päivään onneksi saatiin apuun toimitsijaryhmät Kalannin Vankasta, Uudenkaupungin Kenttäkarhuista ja Vehmaan Kiistosta.
Kuvat: Ilkka Simola